Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2016

Αποτελέσματα 33ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας Αρχιμήδης 2016

 ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΞΗ ΒΡΑΒΕΙΟ

ΛΩΛΑΣ
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ ΑΘΗΝΑ Γ ΓΥΜ Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΜΗΛΙΩΡΗ ΕΙΡΗΝΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ Γ ΓΥΜ Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΛΟΙΑΡΙΔΗΣ ΟΡΦΕΑΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ Ε. Γ ΓΥΜ Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΛΙΓΝΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ Β ΓΥΜ Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΧΑΛΙΜΟΥΡΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ ΓΥΜ Α΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ Β ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΝΙΚΗΤΑ ΜΑΡΙΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΕΠΙΜΕΝΙΔΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΟΥΔΑΣ ΧΑΝΙΩΝ Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΜΙΝΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Β ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΓΕΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ "JEANNE D' ARC" ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ Β ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΚΟΥΤΡΟΥΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ Ε. Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΜΠΕΛΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 15ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ Γ ΓΥΜ Β΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΤΣΑΤΑΛΜΠΑΣΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΥΡΓΟΥ ΗΛΕΙΑΣ Β ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΣΑΒΒΑ ΑΡΤΕΜΙΣ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΙΑΤΟΥ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΒΕΡΥΚΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΑΒΡΑΝΤΙΝΗ ΑΘΗΝΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ ΑΘΗΝΑ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΣΟΥΛΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Β ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ ΙΟΝΙΟΣ ΣΧΟΛΗ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΑΤΕΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΟΛΟΥ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΠΕΠΠΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ
ΣΚΟΥΜΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Γ ΓΥΜ Γ΄ΒΡΑΒΕΙΟ

Μαθηματικός Διαγωνισμός Αρχιμήδης 2016 ( Θέματα μεγάλων τάξεων )

    



Μαθηματικός Διαγωνισμός Αρχιμήδης 2016 ( Θέματα μικρών τάξεων )


Γενική Συνέλευση Παραρτήματος και εκλογή Νέας Διοικούσας Επιτροπής από το παράρτημα Ημαθίας της Ε.Μ.Ε.


Η Γενική Συνέλευση των μελών του παραρτήματος Ημαθίας της Ε.Μ.Ε. και οι εκλογές για την ανάδειξη της νέας Διοικούσας Επιτροπής θα πραγματοποιηθούν αύριο Κυριακή 28/02/16 στις 10:30 στα γραφεία του παραρτήματοςστον Όλγανο (Μπαρμπούτα).
Η συμμετοχή και η δράση του επιστημονικού μας σωματείου μπορεί να είναι η μόνη απάντηση στην κρίση που βιώνουμε ως τόπος.

Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2016

Στο εργοστάσιο του Τιτάνα στη Νέα Ευκαρπία η Έκθεση «Παίζω και Καταλαβαίνω» του Μουσείου Ηρακλειδών


Πώς συνδέονται μεταξύ τους η επιστήμη, η τέχνη, τα μαθηματικά και η φιλοσοφία; Πώς μπορούμε να εκφραζόμαστε μέσα από την τέχνη και παράλληλα να κατανοούμε τον κόσμο μέσα από τη λογική και μαθηματικά; Ένα συναρπαστικό, εκπαιδευτικό ταξίδι από την αίσθηση στη νόηση, προσφέρει η Κινητή Διαδραστική Έκθεση «Παίζω και Καταλαβαίνω» του Μουσείου Ηρακλειδών που θα φιλοξενήσει το εργοστάσιο του Τιτάνα στη Νέα Ευκαρπία από 18 Φεβρουαρίου έως και 11 Ιουνίου 2016, δίνοντας τη δυνατότητα στο ευρύ κοινό και τους μαθητές να βιώσουν τη διασύνδεση επιστήμης, τέχνης, μαθηματικών και

Παρασκευή, 19 Φεβρουαρίου 2016

Μια μαθηματική εξίσωση που απευθύνεται σε παιδιά δημοτικού

Το πρόβλημα που χρησιμοποιεί τα φρούτα στη θέση των αριθμών ζητά από τους λύτες να μαντέψουν ποιος αριθμός κρύβεται πίσω από το καθένα και ποιο είναι το αποτέλεσμα της κάθε εξίσωσης.


 

Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2016

Οι επιτυχόντες του Μαθηματικού Διαγωνισμού Ευκλείδης από την Ημαθία



Ένας  μαθητής και δύο μαθήτριες από την Ημαθία είναι μεταξύ των επιτυχόντων.
Συγχαρητήρια σε όσους επέτυχαν, μα και σε όσους συμμετείχαν, αφού η προσπάθεια είναι αυτή που μετράει.
Οι μαθητές που διακρίθηκαν θα διαγωνιστούν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Αρχιμήδης" το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου στην Αθήνα.
Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ
ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
   1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ
ΗΜΑΘΙΑΣ
Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΜΠΑΠΚΑ
ΑΣΠΑΣΙΑ
            1ο ΛΑΠΠΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
ΗΜΑΘΙΑΣ
Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ
ΤΣΑΝΑΚΤΣΙΔΟΥ
ΒΑΣΙΛΙΚΗ
4ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
ΗΜΑΘΙΑΣ

Οι επιτυχόντες του 8ου Ημαθιώτικου Μαθηματικού Διαγωνισμού «Κ. Καραθεοδωρή» για μαθητές της Α΄ Γυμνασίου



Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ημαθίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας ανακοινώνει τους επιτυχόντες του 8ου Ημαθιώτικου Μαθηματικού Διαγωνισμού «Κ. Καραθεοδωρή» για μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, ο οποίος διεξήχθη το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016.
Στο φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές από την Ημαθία, τον  Έβρο, την Κοζάνη, την Πέλλα, την Πιερία και την Φλώρινα.
Οι διακριθέντες από την Ημαθία και την Πέλλα στους διαγωνισμούς «Υπατία» και «Κ. Καραθεοδωρή» θα βραβευτούν σε ειδική εκδήλωση, για την οποία θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.
Συγχαίρουμε θερμά:
- τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στον ευγενή αγώνα του πνεύματος και τους καλούμε να συνεχίσουν την προσπάθεια.
- τους μαθητές που διακρίθηκαν και τους ευχόμαστε ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον. Το παράρτημα Ημαθίας της Ε.Μ.Ε. θα είναι πάντα αρωγός της προσπάθειάς τους.
- τους γονείς των μαθητών και των μαθητριών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό, γιατί στηρίζουν τα παιδιά τους στην επιλογή συμμετοχής σε δραστηριότητες αυτής της μορφής.
Καλούμε τους μαθητές να παρακολουθήσουν το 10ο Μαθηματικό Καλοκαιρινό Σχολείο, που οργανώνει το παράρτημα Ημαθίας, για το οποίο θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητήσουν πληροφορίες:
- στα γραφεία του παραρτήματος (Ολγάνου 19, Βέροια), τηλέφωνο 23310-67107, mail: mathima0@gmail.com
- στην ιστοσελίδα του παραρτήματος www.emeimathias.gr
- στην ιστοσελίδα των Μαθηματικών Καλοκαιρινών Σχολείων του παραρτήματος http://mathsummerschool.emeimathias.gr/
- στη σελίδα του παραρτήματος στο Facebook https://www.facebook.com/pages/%CE%95%CE%9C%CE%95-%CE%97%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CE%B1%CF%82/199238366876773?fref=ts
Η Διοικούσα Επιτροπή του παραρτήματος ευχαριστεί:
- τους συναδέλφους μαθηματικούς, οι οποίοι δίδαξαν στα Μαθήματα Προετοιμασίας στην Αλεξάνδρεια, στη Βέροια και στη Νάουσα,  επιτήρησαν στη διάρκεια της εξέτασης και βαθμολόγησαν τα γραπτά των μαθητών.
- τους αρμόδιους για την παραχώρηση των σχολικών αιθουσών προκειμένου να διεξαχθεί ο διαγωνισμός ή να πραγματοποιηθούν τα Μαθήματα Προετοιμασίας
- τους συναδέλφους των παραρτημάτων Κοζάνης, Πιερίας και Φλώρινας καθώς και τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, Έβρου και Πέλλας για τη συνεργασία.
Οι μαθητές που διακρίθηκαν στην Ημαθία σε αλφαβητική σειρά είναι:
α/α ΕΠΙΘΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ
1 ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
2 ΑΜΒΡΟΣΙΑΔΗΣ  ΑΛΕΞΗΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
3 ΑΥΤΖΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ - ΡΑΦΑΗΛΙΑ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
4 ΓΑΪΤΑΝΙΔΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΙΡΗΝΟΥΠΟΛΗΣ
5 ΓΙΑΓΚΟΥΛΑ ΜΑΡΙΑ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
6 ΓΚΑΛΙΤΣΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
7 ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΕΛΕΝΗ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
8 ΔΗΜΑΚΑΣ  ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
9 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
10 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ-ΣΜΑΡΑΓΔΑ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
11 ΚΑΡΑΤΣΙΩΛΗ ΣΕΒΑΣΤΗ-ΙΩΑΝΝΑ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
12 ΚΑΡΟΛΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ
13 ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ  ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
14 ΚΟΠΑΤΣΑΡΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΛΙΚΗΣ
15 ΚΟΥΠΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
16 ΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
17 ΜΠΡΟΥΒΑΛΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
18 ΜΩΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
19 ΝΙΚΟΔΗΜΟΠΟΥΛΟΥ  ΑΝΝΑ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
20 ΝΤΟΪ  ΑΝΤΡΕΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ
21 ΟΒΕΖΙΚ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ
22 ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ   ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
23 ΠΕΡΤΣΙΟΥΝΗ ΙΩΑΝΝΑ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ
24 ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
25 ΠΟΤΑΜΟΠΟΥΛΟΣ  ΚΥΡΙΑΚΟΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
26 ΠΟΥΤΑΚΙΔΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
27 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
28 ΣΙΛΙΒΡΙΛΗ ΕΛΕΝΗ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
29 ΣΟΥΛΗΣ  ΡΑΦΑΗΛ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
30 ΤΑΠΚΟΣ ΤΡΥΦΩΝ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΟΥΣΑΣ
31 ΤΑΣΙΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
32 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ
33 ΧΩΜΑΤΑ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ


14 Φεβρουαρίου (Με μία Μαθηματική ματιά)


Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2016

Επιμορφωτική συνάντηση στη Βέροια με θέμα " Τα Μαθηματικά και η διδασκαλία τους στη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο "



Ο Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών Ν Ημαθίας –Πέλλας και Δήμου Χαλκηδόνας Γεώργιος   Πούλος  διοργανώνει  επιμορφωτική συνάντηση την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίο 2016 και ώρα 12:00 έως και 14:00, στο  χώρο  της  Σχολικής  Βιβλιοθήκης  του  5ου ΓΕΛ  Βέροιας

Το πρόγραμμα της συνάντησης είναι το παρακάτω  :

Εισηγητής
τίτλος
Ώρα

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ    
12-12.15
Γεώργιος Πούλος
Σχ. Σύμβουλος ΠΕ03
«Τα Μαθηματικά και η διδασκαλία τους στη μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο»
12.15-1.15

Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις
1.15-2.00